Galerija Krško
Valvasorjevo nabrežje 4, Krško
Trajanje razstave: 28. marec–5. julij 2025
Alojz Konec (1956, Brežice) je po osemletki v Sevnici, kjer ga je poučeval likovni pedagog Aleš Fenos, šolanje nadaljeval na Gimnaziji Brežice, pod mentorstvom prof. Miroslava Kuglerja. Leta 1983 je diplomiral iz slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Njegovi profesorji so bili Kiar Meško, Marko Šuštaršič, Janez Bernik, Jože Ciuha, Štefan Planinc. Nato je nekaj let kreiral konfekcijska otroška oblačila. Leta 1987 je postal srednješolski profesor likovne umetnosti. Ob vzgojno-izobraževalnem delu je do upokojitve leta 2020 ves čas opravljal ateljejsko delo. Nato pa sta se vlogi obrnili in danes ob slikanju tudi poučuje. Prvo desetletje avtorske kariere je bil aktiven konceptualist, odtlej pa se izrazito posveča kolorističnemu slikanju in raziskovanju barv. Samostojno in skupinsko razstavlja doma in po svetu vse od leta 1974 ter je do zdaj imel 68 samostojnih, 408 skupinskih razstav in prejel nekaj mednarodnih nagrad. Je član in aktualni predsednik Društva likovnih umetnikov Dolenjske, Bele krajine in Posavja, član Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov, povezan z Mednarodnim združenjem akvarelistov Slovenija ter častni član Društva likovnikov Brežice. Ukvarja se s slikanjem v olju in akvarelu, grafiko, pedagogiko ter pisanjem strokovnih umetnostnih in didaktičnih besedil. Živi in ustvarja v Sevnici.
Slikar Alojz Konec je leta 2022 začel ustvarjati avtorski projekt, zasnovan posebej za Galerijo Krško. Gre za njegovo 69. samostojno razstavo. Do pričujočega projekta so ga pripeljale pretekle razstave in razmišljanja.[1]
V svojih delih Konec črpa iz bogatega poznavanja zgodovine umetnosti in likovne teorije ter pripravlja zaokrožene cikle, v katerih se ukvarja s posamezno tematiko in jo prevaja v izrazni jezik likovne umetnosti. Likovna pot ga vodila iz konceptualizma, pri katerem je najpomembnejše sporočilo, ki ga likovno delo vsebuje – njegova ideja, koncept. Z njim nagovarja gledalca, da sprejme ali odkloni avtorjevo idejo, formalno in vizualno izražanje je drugotnega pomena. Z ustvarjanjem v maniri barvnega realizma, slikarske smeri, ki izhaja iz stvarnosti in v sebi združuje barvno skladnost in poetičnost, je avtor prišel do barvne abstrakcije, ki se ji posveča tudi pri tem projektu.
Site-specific projekt z naslovom Sleherniki je naravnan kot oda barvam ali missa colorum ter v njem z raziskovanjem barv kot takšnih namiguje na metafiziko njihove biti in utelešenja. Barve so v njegovem ustvarjalnem opusu izredno pomembne, saj so zanj »osebno(stno) iztisnjene risbe barv, nosilke svojih mnogosti«[2] in so rezultat temeljitih razmislekov in poglabljanja v teorijo barv. Motivni navdih je črpal iz živahno obarvanega plastičnega cvetja, ki ga je videval po trgovinah. Nagovorilo ga je, da je abstrahirano cvetlično tematiko uporabil za slikanje manjših okroglih platen – tondov.
Fotografije: Boštjan Pucelj, hrani dokumentacija MMK.
[1] Te razstave so: Risbe barv, 20. 9.‒20. 11. 2024, Novo mesto: Galerija Ulti; Digitalne motnje, 11. 1.‒27. 2. 2024, Ljubljana: Galerija Nove univerze; Ovire, 22. 6.‒12. 7. 2023, Ljubljana: Galerija ZDSLU; VI.DI, 21. 9.‒9. 10. 2020, Novo mesto: Galerija Kocka.
[2] Konec, A. (2024). Predgovor V: Risbe barv, 20. 9.‒20. 11. 2024. Novo mesto: Galerija Ulti.